Kredi Haberleri

VGM Burs Sonuçları 2019

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs sonuçlarını açıkladı. Burs ödemeleri ne zaman ne nasıl yapılacak?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından verilen ve on binlerce üniversite öğrencisine umut olan burs başvuruları yapıldı. Vakıflar Bölge Müdürlükleri tarafından açılan banka hesapları aracılığıyla burs alabilecek öğrenciler, sonuçları gerekli bilgilerini kullanarak öğrenebilecekler.

VGM Bursu Nedir? Burs Miktarı Ne Kadar? Başvuru İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından verilen burstur. Burs miktarı orta öğrenim öğrenciler için 60 lira, yüksek öğrenim öğrencileri için 250 lira, yabancı uyruklu öğrenciler için ise 500 lira olarak belirlenmiştir.

Yüksek öğrenim öğrencilerinin başvuruda bulunması için beş bölümden oluşan bir form mevcuttur. Bu bölümler şu şekildedir:
1. Öğrencinin Nüfus Bilgileri
2. Öğrencinin Aile Bilgileri
3. Öğrencinin Okul Bilgileri
4. Öğrencinin Başvuru ve İletişim Bilgileri
5. Başvuru Onay’dır.

VGM Bursunu Kimler Alamaz?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek öğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;
a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
b) Yabancı uyruklu öğrencilere,
c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere
f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez. Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;
(Değişik:RG-11/1/2016-29590) Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %5’i kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir. Yabancı uyruklu öğrenci burslarının başvuruları her sene 15 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında internet üzerinden yapılır.

Bu kriterlerin dışında kalan bütün öğrenciler VGM bursundan faydalanabilirler.

VGM Burs Sonuçları Açıklandı!

On binlerce öğrencinin başvuruda bulunduğu burs için değerlendirmeler yapıldı ve sonuçlar açıklandı. Burs sonucunu sorgulamak için ise https://burs.vgm.gov.tr/Basvuru/WF_Burs_Sonuc_Sorgu_YO.ASPX sayfasından

  • T.C. kimlik numarası
  • Ad
  • Soyad
  • Doğum tarihi ve
  • Baba adı bilgileri girerek sonucu öğrenebilirsiniz.
Burs sonucu sorgu ekranı

Başvuru sonuçlarını öğrenmek için bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlarınızı kullanabilirsiniz. Fakat akıllı telefon ve tabletlerde birtakım teknik sıkıntılar olabildiğinden bilgisayar üzerinden başvuru sonucunuza bakmanız sizin için daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra binlerce kişi aynı anda VGM sitesine girip başvuru sonucunu öğrenmeye çalıştığından dolayı site hata veriyor ve sorgulama ekranına ulaşılamayabiliyor. Bir süre bekledikten sonra tekrar sonuç sorgulama ekranına bilgilerinizi girerek deneme yapın. Sorun çözülene kadar bunu belli aralıklarla tekrar edebilirsiniz. Sonuçlar 5 Ocak 2019 ve 15 Şubat 2019 tarihleri arasında yine VGM’nin sitesinden öğrenilebilecek.

Burs Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Burs alma hakkı kazanan öğrencilere yatacak olan burs, okullarının bağlı bulunduğu ildeki Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Öğrenciler bulundukları ilin müdürlüğüne gerekli evraklarla giderek adlarına açılan banka hesap numarasını belirten dekontu vermelidirler. Öğrenci adına açılan hesap ise öğrenciye en uygun Vakıfbank Şubesinden açılmalıdır. Uygun bir Vakıfbank Şubesi yok ise Ziraat Bankası şubelerinden de hesap açılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close