Ekonomi HaberleriPara Kazanma

Üniversite Öğrencilerine İş İmkanı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlere Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üniversite öğrencileri için iş imkanı sağlayacak programdan bahsetti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde iş imkanı sağlayacak Sosyal Çalışma Programı’nın bu yaz devreye gireceğini belirtti. Bakan Selçuk, başvuruların 2019 Haziran ayından itibaren İŞKUR üzerinden alınacağını ifade etti.

Kadın ve genç istihdamının artmasının öncelik olduğunu söyleyen Selçuk, bu konu hakkında birçok çalışma yürüttüklerini belirtti. Son dönemlerde ise üniversite öğrencilerinin iş hayatına alışmalar için “Sosyal Çalışma Programı” uygulamasını devreye soktuklarını söyleyen Selçuk, gençlerin hem toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda hizmetlere katkı sağlamalarını hem de cep harçlıklarını çıkarabileceklerinin altını çizdi.

Önümüzdeki yaz sezonundan itibaren uygulanacak olan Sosyal Çalışma Programı, Resmi Gazete‘de yayımlandı. Üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği uygulama haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında ve toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda kamu kurum ya da kuruşlarında çalışma yapacaklar.

Program 3 Ay Sürecek

Sosyal Çalışma Programı en fazla 3 ay süreyle düzenlenecek. Program dahilindeki gençler; doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphane bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanında çalışma yapabilecekler.

Zorunlu Staj Yapan Öğrenciler Programa Dahil Değil

Her üniversite öğrencisinin katılabileceği bu program, yaz tatilinde dersleri devam eden ya da zorunlu staj yapan öğrencileri kapsamıyor. Haftada 3 gün uygulanacak olan programlar sayesinde gençler günlük asgari ücret düzeyinde gelir elde edecek ve kalan zamanlarında da aileleriyle vakit geçirebilecek ya da kişisel gelişimleri adına başka aktiviteler yapabilecek. Başvurular ise 2019 Haziran ayından itibaren İŞKUR üzerinden yapılacak.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu oldukça iyi bir karar üniversite hayatı oldukça zor geçen bir süreç maddi yönden ve manevi yönden böylece azda olsa harçlık kazanmış olur üniversite öğrencleri. Aynı zamanda bende üniversite adayları için https://wikiegitim.com/ sitemde rehber yazıları paylaşıyorum girip bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir