Ekonomi Haberleri

Ücretli Öğretmenlikte Ek Ders Ücretleri Ne Kadar Artacak?

2019 Ocak Ayından İtibaren Ek Ders Veren Öğretmen Maaşları

2018 yılında Ek ders ücretlerine ilk 6 ay için %4 zam yapıldı. Enflasyon oranının %5,69 açıklanmasından sonra %4’ün üstündeki 1,69 oranı zam oranına ilave edilerek zam oranı %5,69 olarak belirlendi. İkinci 6 ayda ise Toplu Sözleşmeye göre %3,5 zam geldi. Enflasyon oranı ise 5,17 oldu. Böylece ikinci 6 ay için zam oranı %8,67 (3,5+ 5,17) oldu.

Ücretli öğretmen’in maaş hesaplaması, ek ders ücreti üzerinden öğretmenin girdiği ders saatine göre yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde ikinci 100 günlük eylem planını açıkladı. Planda Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitim camiasını ilgilendiren birçok müjdel, haber yer aldı. MEB’de ek ders karşılığı görev yapan ücretli öğretmenlerin ek ders miktarları %100 artırılacak. Konuyla ilgili ikinci yüz günlük eylem planındaki madde şöyle: MEB-08 Ek Ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretlerinin %100 arttırılması. Bu maddenin sadece eğitim fakültesinin ilgili bölümünden mezun olup asıl mesleğini yapan ücretli öğretmenler için geçerli olacağı tahmin edilmektedir.

Ek ders görevi verilen eğitimciler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenler aldıkları ek ders ücretleri her yıl artmaktadır. Normal koşullarda haftalık 15 saat ders giren öğretmenler bu 15 saatlik dersin karşılığını maaş olarak alan öğretmenler 15 saatin üzerindeki dersleri ek ders ücreti üzerinden almaktadır. Öğretmenlerin MEB ve okul müdürlükleri tarafından belirlenen haftalık ders programları dışında girdikleri derse ek ders deniyor ve öğretmenler girdiği her ek dersten ücret alıyor.

Ek ders, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği derslerin üzerinde derse girdiklerinde aldığı ücrete denir. Öğretmenler maaşlarının karşılığı haftada 15 saat derse girmektedirler. Bu 15 saat girdikleri dersin ücretini maaş olarak alırlar. Bu 15 saatin üzerinde derse giren, sınıf öğretmenliği olan ve sosyal kulüp görevi olan öğretmenler ilave ek ders ücreti almaktadırlar.

Memur maaş zammına uygulanan zam oranı aynı oranda öğretmen ek ders ücretine de uygulanmaktadır. Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir