Kredi Haberleri

Rapor Parası Nedir? Rapor Parası Ne Kadar?

Rapor parası ya da istirahat parası olarak da bilinen geçici iş görmezlik ödeneği nasıl alınır?

Halkın rapor parası ya da istirahat parası olarak tabir ettiği geçici iş görmezlik ödeneği almak oldukça kolay. Sağlık problemleri nedeniyle işine ara vermek zorunda olanlar artık SGK’da uzun süre beklemeyecek!

Geçici iş görmezlik ödeneğinden faydalanmak için bazı şartlar gerekmektedir. SGK tarafından iş görmezlik raporu alan kişiye ödenen ödenek kesinlikle işveren tarafından verilmemektedir. Ödeneğin amacı ise raporlu olarak geçirilen sürede gelir kaybını önleyip mağduriyetlerin önüne geçmek.

Hasta Olan da Rapor Parası Alabiliyor

Geçici iş görmezlik ödeneği; doktor raporuna dayanılarak hastalık, iş kazası ya da meslek hastalığının meydana gelmesi sonucu çalışamaz hale gelinmesinin ilk gününden itibaren ödenmektedir. İş kazası ya da meslek hastalığı olmayı normal bir hastalığın ya da kazanın oluşması sonucunda ilk 2 gün ödenek verilmemektedir. Ödeneği almak için en az 3 günlük rapor gerekir.

Normal hastalık ya da kaza durumunda rapor alabilmek için iş görmezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirmesi gerekiyor.

Yine son 1 yılda ister son iş yerinde isterse başka iş yerinde toplam 90 günü olan sigortalı çalışan rapor parası alabiliyor.

Rapor Parası Ne Kadar? SGK Rapor Parası Hesaplama

Ödenecek ödenek, çalışanın maaşına göre değişiklik gösteriyor. Geçici iş görmezliğin başladığı tarihten son 12-3 ay içerisindeki maaş miktarına göre değişiyor. Son 3 ayda alınan sigortalının aldığı ücret, çalıştığı gün sayısına bölünüyor ve rapor parasının hesabında kullanılacak günlük kazancın tespit edilmesi sağlanıyor.

Örnek olarak: Son 3 ayda otuzar gün çalışıp karşılığında 2000+2200+2100 toplamda 6300 TL ücret alan sigortalının rapor parasının hesabına esas olacak günlük kazancı 6300 / 90 = 70 TL günlük kazanç olarak hesaplanıyor.

Belirlenen tutar, hastanelerde yatanlara yarısı, ayakta hastalar için ise üçte ikisi kadar ödenek veriliyor.

Rapor Parası Alma Şartları

İstirahat parası almak için herhangi bir şart yok. Doktor raporunun SGK’ya göndermesi yeterli olacaktır.

Eskiden raporlar hastane aracılığıyla ve posta yoluyla gönderiliyordu. Raporların gönderilmesinin unutulması ya da postada yaşanan gecikmeler sebebiyle birçok kişi mağdur olup ödenek alamıyordu. şimdi ise e-devlet kapısı üzerinden “e-rapor sistemi“ne girerek doktorun yazmış olduğu raporu e-ödenek sistemi aracılığıyla doktorlar tarafından direkt olarak SGK’ya gönderilmektedir.

Bunun dışında işverenler de raporların kendilerine sunulmasından sonra çalışmazlık bildiriminde bulunmalıdır. Bunun nedeni ise rapor alan kişinin iş yerinde çalışmadığının işveren tarafından onaylanması manasına geliyor. SGK’nın ödeneği vermesi için rapor alan kişinin iş yerinde çalışmıyor ve ücret almıyor olması gerekir. Bütün şartlar sağlandıktan sonra rapor parası ödenme aşamasına geliniyor.

Ödenek ise kişilerin PTT Bank hesabına gönderilmekte ve başka hiçbir belgeye gerek kalmadan T.C. kimlik numarası ile para çekilebilmektedir.

Geçersiz Rapor

Önceki dönemlerde SGK yalnızca sözleşmeli olduğu özel ya da kamu hastanelerinden alınan raporları kabul etmekteydi. Son değişiklikle beraber artık anlaşmalı olmaksızın her özel hastaneden alınan rapor kabul edilecek. Fakat özel muayene ile alınana raporlar, sözleşmeli hastanelerde onaylatılmadığı sürece geçersiz sayılacak, rapor parası ödemesi yapılmayacak.

İş Kazası Durumunda Rapor

SGK, geçici iş görmezlik ödeneğini 2 günden fazla olan raporlar için vermektedir. 2 günden fazla olan raporlarda ise ilk 2 gün ödeme yapılmaz, 3. günden itibaren ödeme yapılır.

Geçici iş görmezlik ödeneğinin istisnai olduğu durum ise iş kazasıdır. İş kazası nedeniyle alınan raporda SGK rapor alınan her günün ödeneğini öder. Bunun haricinde normal hastalık durumunda aranan 30 gün prim yatırma ve geriye doğru 90 günün olup olmadığına bakılmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir