Ekonomi Haberleri

Konkordato Nedir? 2018 Yılında Konkordato İsteyen Şirketler Hangileri?

İflas anlaşması olarak da bilinen Konkordato, iflas eşiğinde olan şirketlerin borçlarını belli koşullar dâhilinde ödemek için alacaklıları ile yaptıkları anlaşma olarak tanımlanabilir.

Konkordato teklifini iflasın eşiğinde olan şirket yapabileceği gibi; şirketten alacağı olan da teklifi yapabilir. Esasında Konkordato, iflas öncesi şirketlerin ya da şahısların borçlarını ödeyememesi halinde sığındıkları “son liman” olarak ifade edilebilir. Borçların yeniden yapılandırılması, ertelenmesi durumu söz konusudur.

Konkordato ilan eden şirketten alacağı olan kurum ya da kişiler, iflas anlaşması süresince bu şirketten alacaklarını temin edememektedir. Ve bu süre zarfı boyunca Konkordato ilan eden şirkete “haciz”  gelmesi söz konusu değildir.

Konkordato ilan edilmesinde asıl amaç; borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayan şirketin ekonomik anlamda nefes almasını sağlamaktır. Yapılan iflas anlaşması ile 3 ay süre tanınan şirket; mahkemin atadığı Konkardato komiserinin denetimine tabi tutulmaktadır. Konkordato komiserine sormadan herhangi bir şekilde bir ödeme yapamaz, bir alım-satım işlemi yapamamaktadır. Bu bağlamda Konkordato hem borçluyu korumakta hem de alacaklıyı korumaktadır.

Konkordato bir iflas ertelemesi değildir. Konkordatonun iflas ertelemesinden en önemli farkı; alacaklılarla anlaşma durumunun söz konusu olmasıdır. İflas ertelemesinde anlaşma durumu söz konusu olmadığı için; bu durum borçlu durumunda bulunan kişileri daha da zor duruma düşürmekteydi. Nitekim bu yönünden dolayı iflas anlaşması kaldırılarak yerine Konkordato getirilmiştir. Ayrıca, iflas ertelemesine sadece tacirler başvurabiliyorken, Konkordatoya başvurmak için tacir olma şartı yoktur.

Konkordato ilan edilmesinden sonra şirketten alacağı olan kişi ya da kurumlara bu durum Konkordato komiseri taraftan yapılacak ilanla haber verilmektedir. İlan tarihinden itibaren 15 gün içerisinde alacaklı, alacaklarını bildirmeye davet edilir.  Ayrıca, Konkordato ilanının birer nüshası adresi belli olan alacaklılara posta aracılığıyla gönderilmektedir.

Türkiye’de son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler Türkiye ekonomisinde payı olan şirketleri bile zora soktu. Yaşanan ekonomik sıkıntılarla baş etmede zorlanan şirketlerin sayısında artış yaşandı. Bu şirketler, konkordato ilan etme yoluna gitti.

2018 Yılında Konkordato İsteyen Şirketler Hangileri?

  • GİLAN: Türkiye’de mücevher sektöründe önemli bir konumda bulunan GEYLAN, firması Konkordato ilan etti.

 

  • HOTİÇ: 80 yıllık ayakkabı markası olan HOTİÇ, geçtiğimiz aylarda Konkordato ilan etti.

 

  • KESKİNOĞLU: 55 yıllık bir firma olan Keskinoğlu, geçtiğimiz Haziran ayında Konkordato başvurusu yaptığını duyurdu.

 

  • Makro Market, Remoil, Dizayn Boru, Aker İnşaat, Nalpas Gıda gibi önemli firmalar Konkordato ilan edenler arasındadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir