Kobi Haberleri

KOBİ Bilgi Sistemi

KOSGEB, veri tabanına kayıtlı olmak için zaruri olan KOBİ Bilgi Beyannamesi‘nin otomatik onayı için KOBİ Bilgi Sistemini geliştirdi.

Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Bilgi Beyannamesinin otomatik onayı için KOBİ Bilgi Sistemini devreye soktu. Eylül 2018’den itibaren devrede olan bu sistem KOBİ Bilgi Beyannamesini otomatik olarak onaylamaktadır.

KOBİ Bilgi Beyannamesinde yer alan bütün bilgiler diğer kurum ve kuruluşlardan elde edilen işletmelerin beyannameleri sistemde otomatik olarak kayda alınıyor. Verilerine ulaşılamayanlar için uzman onaylı işlem devam etmektedir.

Formalite işlemlerin uzun ve yorucu olmasından dolayı geliştirilen bu sistem işlemlerin daha hızlı gelişmesine yol açtı. İşletmeler önceden beyan ettiklerin çıktısını alıp imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesini de ekleyerek KOSGEB genel müdürlüklerine gidip onaylatmak durumunda kalıyorlardı. Yeni yazılım sayesinde uzman onayına gerek kalmaksızın otomatik olarak evrak kaydı sağlanıyor.

Önceden yalnızca desteklenen sektörlerdeki firmalar için geçerli olan beyanname doldurma şartı artık tüm işletmelerin KOBİ beyannamesini doldurması mümkün hale getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir