Ekonomi Haberleri

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ödemesi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapanlar için emeklilik şartları nelerdir?

SGK pirimi ödemeyenler için isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak emekli olmak mümkün. Sigorta primi ödemesi ne kadar? Öncelikle ev hanımları için avantajlı bir durum olan sigorta primi ödeme yoluyla emekli olma imkanı birçok vatandaş için geçerli.

İsteğe bağlı sigortalı olmak günümüzde 4/B çalışan olarak kabul edilmektedir. 4/B kapsamındaki isteğe bağlı çalışanların emeklilik şartı ve yaşları da ayrıca düzenlenmiştir.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olmanın Şartları Nelerdir?

Bunun için 3 şart bulunmaktadır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Sigortalı çalışmamak ya da yarım sigortalı çalışıyor olmak (1 ay içinde 30 günden az çalışmak)
  • Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık almıyor olmak.

İsteğe Bağlı Prim Ödemesinin Ücreti Ne Kadar?

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta kolları için ödenecek tutarlar şu şekildedir:

  • Ek 5 Tarım Sigortası: 583,48 Türk Lirası
  • İsteğe Bağlı Bağ-Kur Primi: 649,44 Türk Lirası
  • Ev Hanımları İsteğe Bağlı Bağ-Kur Primi: 541,20 Türk Lirası

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Ödemesi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

5510 sayılı kanunun 82. maddesine göre belirlenen prime esas kazancın alt ve üst sınırı arasında sigortalı tarafından belirlenen prim esas aylık kazancın %32’sidir. Bunun %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iken %12’si ise genel sağlık sigortası primidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Ödemesinde Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağ-Kur’lu yani 4/B kategorisindeki çalışanlarla aynı şartlar gerekmektedir. Şartlar uygun olduğu takdirde 3600 günde emekli olmanın da yolu açılacak. Eğer 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişiniz bulunuyorsa 10 yılda yani 3600 günde emekli olmanız mümkün olacak. 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta girişi bulunanlar ise 4500 gün ve 60 yaş ile beraber 25 yıllık sigorta süresinin tamamlanmasıyla yaş haddinden emekli olabilirler. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigorta girişi bulunanlar ise 5400 gün ve 63 yaşı tamamladıkları takdirde emekli olabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Kapatılabilir Mi?

Eğer isteğe bağlı sigortanızı kapatmak istiyorsanız bağlı olduğunuz SGK şubesine başvurup işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunun ardından primi ödenen son günü takip eden günde isteğe bağlı sigorta kapatılabilir. Emeklilik ya da ölüm gibi durumlarda ise otomatik olarak kapatılır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir