Ekonomi Haberleri

İş Kazası Olmayan Şirketlere Teşvik

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, iş kazası olmayan iş yerlerine teşvik verileceğini duyurdu.

Ülkemizdeki en önemli sorunlardan birisi olan iş yerinde yaralanma ya da ölüm vakaları bir hayli fazla. Bu yaralanma ve ölümlerin azalması adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü tarafından çalışmalar hızla devam ediyor.

İş kazası olmayan iş yerlerine teşvik verileceğini müjdesi 2015 yılında verilmişti. Fakat ne zaman yürürlüğe gireceği belli olmayan bu teşvik 31 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete‘de tüm detaylarıyla yürürlüğe girdi.

Şirketin 3 yıl süreyle ölümlü ya da sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmaz ise çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10’dan fazla çalışanı olan iş yerlerine sigorta primi işveren payı teşviki verilecek.

Teşvikten yararlanmak için belirtilen 3 yıllık süre, teşvikten yararlanılmaya başlanacak takvim yılından bir önceki yılın son ayı ya da döneminden başlanılarak geriye doğru 3 yıllık süreyi kapsamaktadır.

Türkiye genelinde çok tehlikeli kategorisinde yer alan iş yeri bünyesinde, aynı işveren tarafından SSK’lı (4/A) olarak çalıştırılan çalışanların toplam sayısı esasa alınacaktır.

Teşvikten yararlanmak için gereken şartların yerine getirilmeyip teşvik alamamış olan şirketler haricindeki diğer şirket ve işverenlerden hiçbir şart istenmemektedir. Başvuru esnasında herhangi bir belge ya da forma da gerek yoktur.

Belirtilen şartları yerine getirmiş olan iş yerleri için işsizlik sigortası primi işveren payı, üç yıl süreyle her ay/dönem için gereken vakitte SGK‘ya bildirilen sigortalılara ilişkin prim ödeme gün sayısı dikkate alınmak kaydıyla prime esas kazançlar üzerinden %1 olarak tahsil edilecek.

Örnek Hesaplama

Teşvikten yararlanmaya başlanıldıktan sonraki 3 yıllık süreçte teşvikten yararlanma şartlarında bulunan şartların -ölümle sonuçlanan ya da sürekli iş görmezlikle sonuçlanan kazalar hariç- yerine getirilmemesi halinde eksi ödenen işsizlik sigortası işveren hissesi primleri işverenlerden tahsil edilmeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir