Ekonomi Haberleri

EYT Emeklilikte Son Dakika!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yasa taslağı hazırlandı. Taslak tamamlanınca Meclis'e sunulacak.

Birçok insanın merak ettiği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunu hakkında görüşmeler başladı. EYT görüşmeleri ne zaman olacak? Yasa çıktı mı? Yaşa takılanlar için teklifler neler?

Emeklilikte yaşa takılanlar mecliste düzenleme bekliyor. Bunun yanı sıra 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren sigorta başlangıcı olanların bazıları ise 65 yaşından önce emekli olamayacaklar.

Yaşa takılanların mağduriyeti hakkında halen çalışmalar sürmekte. Konu hakkında taslak bir metin oluşturuldu ve Bakanlar Kuruluna gitmeyi bekliyor.

15 maddelik tasarı TBMM‘ye sunulmayı beklerken “Vazgeçildi” haberi geldi. Fakat yaşa takılanlar için yine de müjdeli haber var. Emekliliğe kaç yıl kalmış olursa olsun her yıl için %5 düşük maaşı kabul edenler hemen emekli olabilecek. Henüz kesin olmayan bu konu, gelecek günlerde kesinleşecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışmaların devam etmekte olduğunu, taslak halinde olan metnin yakında gerçek metin haline geleceğini açıkladı. Eğer yasa çıkarsa sigorta süresi ve prim gün sayısı dolduğu halde yaşı bekleyen 300 bin SSK’lının emekli olma hakkı elde edeceği için maliyet Maliye Bakanlığı tarafından hesaplanacak.

Emeklilikte yaşa takılmış olanlar Başkana “Emeklilik için yaş sınırına ne kadar kalmışsa peşinen ödeyelim, aylıktan da indirim yapılsın.” teklifi sunuldu. Bu teklife yanıt olarak bu öneriye sıcak bakıldığı ve öneriyi değerlendireceklerini, öneri uygulamaya geçilirse günlük en az 10 buçuk lira borçlanacağı belirtildi.

SSK’lılara Erken Emeklilik

Yaştan dolayı emekli olamayanlardan yalnızca SSK’lılar (4/A’lı) erken emeklilik hakkı alabilecek. Bağ-Kur‘lu (4/B’li) ve memurlara (4/C’li) şimdilik böyle bir hak sunulmuyor. Önceliğin SSK’lı olup emeklilik konusunda yaşa takılanlara verilmesi doğru bir adım fakat Bağ-Kur ve memurların da bu haktan en kısa zamanda yararlanmaları doğru olacaktır.

Yasa Meclis’e Sunulacak

Konuyla ilgili oluşturulan taslak tamamlanıp en kısa zamanda Meclis‘e sunulacak. Yasa tahmin edildiği şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan ya da işe ara vermek zorunda kalan çalışanlara ve kepenk indirdiği için prim yatıramayan esnafa da emeklilik imkanı sunulacak.

Kimler Emeklilik Yaşa Takıldı?

SSK’lı olan çalışanlardan 8 Eylül 1999 gününe kadar emelilik için 2 şart mevcuttu:

  1. Sigortalılık süresi (kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl)
  2. 5000 günlük prim ödeme gün sayısı

Bu tarihten sonra 3. bir şart daha olan yaş şartı geldi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlamış olanlar için kadınlarda 40-58, erkeklerde 44-60 yaş aralıklarında beklenecek yaş süresi şartı geldi. Aynı şart memurlar be Bağ-Kur’lular için de geçerli oldu. Emeklilikte yaşı bekleyenler ise maalesef yaşlarından dolayı iş bulmakta güçlük çekiyorlar. Emekli olmak istediklerinde de genç oldukları iddia ediliyor. Bu nedenden dolayı bu karışıklığa bir çözüm getirilmesi bekleniyor.

Çalıştıkça Emekli Aylığının Düşmesi

Çalışanlar hem daha geç emekli edilmeye çalışırken hem de emekli aylıklarının düşürüleceği konuşuluyor. Bu konuyla ilgili sunulan tekliflerden bir tanesi ise aktif yaşlanma politikaları kapsamında, günü dolup yaşı bekleyen ve bu esnada çalışmaya devam eden, her fazladan 360 gün aylık bağlama oranının (ABO) 2 yerine 3 alınması ve 50 yaşından sonra çalışılan her yıl için ise ABO’nun 4 olarak alınması durumunda sigortalıların daha çok aylık almak için çalışmaya devam beklentisidir.

 

İlgili Makaleler

2 yorumlar

  1. Emeklilikte yaşa nasıl takılıyor insanlar bence her yer emekli dolu.Altmistan aşağı olunmamalıdır Avrupa öyle sorun öğrenin. prim şartı yıl şartı sağlanmalıdır.Ancak hak öyle olur diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir