Para Kazanma

Evde Otururken Para Kazanın

İsterseniz ek iş olarak isterseniz asıl işiniz olarak yapıp para kazanacağınız bazı meslekler sizleri bekliyor

Son dönemlerde freelance olarak çalışmak çoğu kişi için rahat olduğundan dolayı fazlaca tercih edilir oldu. Kendi tatillerinizi kendiniz belirleyebiliyor, nereye giderseniz gidin işinizi yapabiliyor ve kendi mesai saatlerinizi kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Düzenli bir gelir elde etmek istiyorum ama rahatıma da düşkünüm diyenlerdenseniz bu devirde tam da istediğiniz nitelikte işler var. İster evde olun ister deniz kenarında ihtiyacınız olan şeyler; yetenekleriniz, elektrik ve internet.

Kafa dengi bir arkadaş ekiniz var ise home ofis yaratarak daha eğlenceli bir ortam da yaratabilirsiniz. Böylelikle işler biraz daha hızlı hale gelir ve işlerinizin kapasitesini büyütebilirsiniz. Ama bu yazımızda önceliğimiz biraz daha bireysel kazançlar olacak. Biraz daha uzun vadede para kazanma yöntemlerini sizler için derledik.

Metin Yazarlığı

Yazı yazmayı kendinizi bildiniz bileli seviyor ve kaleminize güveniyorsanız metin yazarlığı tam size göre Özellikle İngilizcede de iyiyseniz çevirmenlik mesleğini de düşünebilirsiniz. Hemen hemen her sektörün ihtiyacı olan metin yazarlarına özellikle şirketlerin ürün ya da hizmetlerinin tanıtılması noktasında çokça ihtiyaç duyuluyor. Şirketlerin de asıl amacı satış yapmak olduğu için bu satışı gerçekleştirmek için hedef kitlesine dokunması gerekir. Bu da yalnızca iletişimle olacağı için doğru kelimeler ve biraz da yaratıcılıkla metin yazarları büyük önem kazanıyor. Reklam, pazarlama ve içerik pazarlaması alanlarında kendinizi güçlü hissediyorsanız çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

“Ben satış metni yazamam, biraz daha spesifik konular benim tercihim değil” diyorsanız dergi ve bloglara için yazarlık yapabilirsiniz. Makale türünden içerik paylaşan web sitelerinde de içerik yazarlarına sıkça ihtiyaç duyulmaktadır. Moda, ekonomi, teknoloji gibi konularla ilgili yazılar yazabileceğiniz web sitelerinin kariyer bölümünden başvuru yapabilirsiniz.

“Başkasına yazacağıma kendime yazar daha özgür olurum” diyenlerdenseniz kendiniz için bir web sitesi oluşturup burada dilediğiniz gibi paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Google‘da aranma hacmi yüksek içeriklerle sitenize trafik çekebilir ve Google Adsense sayesinde reklamlardan kazanç sağlayabilirsiniz.

İpuçları

 • Piyasanın aranan yazarlarından birine aday olmak ve hatta aranan bir yazar olmak istiyorsanız öncelikle dakik, kaliteli içerik üreten ve cana yakın birisi olmaya özen göstermelisiniz.
 • Online ortamda içerik ya da metin yazacaksanız temel bilgisayar bilgilerine ve panel kontrolüne hakim olmalısınız. Tabii ki kimse sizden üst düzey bilgiler beklemiyor ama en azından yazıya link ve görsel eklemeyi, başlık konumlandırmasını ve resim/fotoğraf boyutlandırmalarını bilmeniz gerekir. Üstüne biraz daha bilgi eklerseniz tadından yenmez.
 • Tercih edilme sebebinizi güçlendirecek şeylerden bir tanesi de kendinize ait kaliteli içeriklerden oluşan bir portfolyo oluşturmanız gerekir. Başvurularınızda bu portfolyonun gücünü göreceksiniz.
 • İngilizce bilmenin ekmeğini hemen hemen her alanda yiyebilirsiniz. Yabancı sitelerden okuyacağınız makaleler daha zengin içerik oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden araştırma gücü yüksek ve İngilizce konusunda okuduğunu anlayabilen seviyede olmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Video Editörlüğü

Son dönemlerde YouTube‘un gözde bir platform olduğunun farkındasınız değil mi? Peki bu videolarda sadece kamera önündekiler mi kazanıyor? Elbette hayır. Birbirinden başarılı YouTuberların arkasında başarılı bir ekip mevcut. Ekipte bulunan video editörü burada büyük önem taşıyor. Bunun dışında büyük şirket ve markalar da reklamını artık bu platformda videolu içerik olarak yapıyor. Kendi çapınızda bir şeyler yapıyorsanız şimdi bundan para kazanmanın tam vakti!

İpuçları

 • Photoshop, Adobe Premiere, Adobe After Effects programlarını bilmeniz ve bu programları kullanabileceğiniz bir bilgisayar olursa işleriniz daha kolay ve kaliteli olur.
 • Teknik konularda (ışık, ses, kurgu) bilgi birikimine sahip olmanız gerektiğini söylememize gerek yok diye düşünüyoruz. Son trendleri mutlaka takip ediyor ve kendinizi sürekli yeniliyor olmanız gerekir. Vlog nedir, Facebook Live nasıl kullanılır, Instagram Stories hakkında her noktaya hakim olmalısınız.
 • İşlerinizin benzersiz olması gerekir. Tekrara düşmek daha az tercih sebebi olmanıza neden olur. İnceleyin. Her reklamı, kısa filmi hatta klipleri, sokakta konuşan insanları bile. Nereden, nasıl bir ilham geleceğini bilemeyiz.

Bilgisayar Programcılığı

Mobil uygulama, oyun, web sitesi tasarımı ve program yazma konusunda bazılarının sanki doğuştan yeteneği var gibi. Son zamanlarda en çok aranan mesleklerden biri de bilgisayar programcısı ya da yazılım uzman. Bilgisayar başında olmaktan ve yazılım dilinden hoşlanıyor hatta vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsanız bu iş tam size göre!

İpuçları

 • Startup‘ları ve küçük şirketlerin ilanlarını mutlaka takip edin.
 • Bazı şirketler haberleşme ağı olarak Trello ve Slack gibi uygulamalar kullanıyor. Bunlara da mutlaka göz gezdirin.

Sanal Asistanlık

Yönetici asistanlığı ile sanal asistanlığı karıştırmamak gerektiğini önden belirtelim. Zira yönetici asistanı yöneticinin adeta sağ kolu olduğu için çoğu zaman yanında olmalıdır. Sanal asistanlık ise herhangi bir kişinin günlük hayatı içindeki bazı planları, randevuları, rezervasyonları gibi bazı konularda o kişinin asistanlığını yapmaktır. Tüm bunları internet ortamından yapmanız mümkün.

İpuçları

 • Sanal asistanlık yoluyla para kazanmak istiyorsanız öncelikle asistanlık yapacağınız kişi ya da kurumun güvenini kazanmalısınız. Dakiklik, iletişim becerisinin yüksek olması, organizasyon becerisi ve nezaket bu meslekte son derece önemli.
 • Bazı bilgisayar programlarına da hakim olmanız gerekir. MS Office programlarıyla işe başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yöneticiliği

İnternetin çağımızda ne kadar kıymetli bir yere sahip olduğunu söylemiş miydik? Söylemişsek yine tekrarlayalım. Söylememişsek de bunu defalarca kendinize hatırlatın. Çünkü şimdi hemen hemen her sektör internet platformlarının her yerinde olmak istiyor. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan markalar için sosyal medya büyük bir pazar. Sosyal medya yöneticiliği ya da danışmanlığı, şimdi birçok şirketin aradığı pozisyon.

İpuçları

 • Çalıştığınız şirketin kitlesine karşı kullandığı dili çok iyi bilmelisiniz. Sosyal medya stratejilerinizi şirketin üslubuna göre geliştireceksiniz.
 • İşinizi evden yapacağınız için kendinizi şirketten çok kopuk hissetmemelisiniz. Şirkette olup biten her şeyi bilmeniz gerekir. Bu elbette sekreterin yeni sevgilisi gibi olup bitenler değil. Bahsettiğimiz, şirketin yeni çıkaracağı bir ürün ya da yeni bir kampanya olabilir. Böylelikle son anda gelecek olan brief için çok sıkışmış olmaz, önceden fikir geliştirmiş olursunuz.
 • İletişim ve organizasyon becerinizin yüksek olması gerekiyor. Tüm sosyal medya mecralarını (Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest, vs.) nasıl kullanıldığından tutun da SEO‘ya (Arama Motoru Optimizasyonu) kadar hemen hemen her konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Tabii bunları etkili kullanmak da gerekir.

Siz yeter ki para kazanmak isteyin. Elinizdeki yeteneklere birkaç süslü dokunuş yaparak başaramayacağınız şey yok!

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir