Kredi Haberleri

Doğum Parası Ne Kadar? Doğum Parası Alma Şartları

SSK’lı Çalışan Annelere Müjde!

Devletin çalışan anneler için verdiği doğum izni ücreti yükseldi! 16 hafta verilen doğum izni için yapılan zam 1.317 lira. Böylelikle 2018’de 5.050 lira iken 2019 zammıyla beraber 6.367 lira oldu.

SGK Doğum Parası Alma Şartları

  • İznin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemiş olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl öncesinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
  • Doğum izni süresince iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

SGK Doğum Parası Hesaplama

Doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 360 gün içinde en az 90 gün içinde en az 90 gün doğum yapan kişinin adına SGK primi ödenmiş olması şartıyla 16 hafta (112 gün) süre için SGK’dan son 3 aylık brüt ücret ortalamasının 3’te 2’si kadar doğum parası alınabilir. Çoğul gebelik olduğu takdirde 136 gün doğum parası alınır.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası

Çalışmayan annelerin maaş almasına 2015 yılında çıkan bir yasayla karar verildi. Çoğu kişi doğum parasının yalnızca çalışan anneye verildiğini biliyor fakat çalışmayan anne de bu yardımdan faydalanabiliyor. Çalışan ya da çalışmayan tüm anneler doğum parasından faydalanabiliyor.

Doğum Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Öncelikli iş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Annenin başvurma imkanı yoksa eşi ya da herhangi bir akrabası annenin yerine başvuru yapabiliyor. İl merkezinde yaşayan anneler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvurabilir. İlçede yaşayanlar ise kaymakamlığa giderek işlemlerini gerçekleştirebilir.

Doğum Parası Ne Kadar?

  • 1. Çocuk için 300 TL
  • 2. Çocuk için 400 TL
  • 3.ve daha sonra doğan çocuklar için ise 600 TL ödenmektedir.

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bahsi geçen dilekçenin tam olarak doldurulması gerekiyor. Doğum gerçekleştikten sonra doğan çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum belgesi ile başvuru gerçekleştirilebiliyor.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası hiçbir banka aracılığıyla olmayıp PTT üzerinden yatmaktadır. Paranın çekilebilmesi için bizzat annenin gitmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir