Ekonomi Haberleri

Asgari Ücret 2019’da Ne Olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 6 Aralık'ta toplantı yapacak.

2019’da geçerli olacak asgari ücret miktarını belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu 6 Aralık günü toplantı yapacak. Bu toplantı sonucunda “Asgari ücret zammı ne kadar olacak?” ya da “Yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak?” gibi sorular cevap bulacak.

İşçi, işveren ve hükumet temsilcileri tarafından oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’dan itibaren geçerli olacak asgari ücret miktarını belirlemek için 6 Aralık Perşembe günü ilk toplantısını yapacak. Yaklaşık olarak 7 milyonluk bir nüfusu ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘un başkanlığında yapılacak toplantıda işçi kesimini Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren kesimini ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil edecek. Toplantıda ise işçi ve işveren temsilcilerinin talep ve görüşleri değerlendirilecek.

Bizzat Asgari Ücretle Geçinen İşçi Geçimini Anlatacak

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son dönemlerde döviz kurlarındaki ani dalgalanmalar sebebiyle asgari ücretlilerin kayba uğradığını belirterek asgari ücretin ekim ayından itibaren 2 bin liraya kadar yükseltilmesi, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Aralık ayındaki görüşmelerinin de şu anki asgari ücret üzerinden değil de 2 bin lira üzerinden yapılması teklifi sunuldu.

Atalay, heyette yapılacak değişikliğe gidileceğini belirterek Asgari Ücret Tespit Komisyonunda bu yıl ilk defa asgari ücretle geçinen bir işçinin de toplantıda yer alacağını belirtti. bu işçi, komisyon üyelerine asgari ücretle geçimini nasıl sağladığını anlatacak. Bu doğrultuda sorunlar ilk ağızdan tespit edilerek ona göre görüşmeler sağlanacak.

Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

Yasa gereği işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden beşer kişi ile toplamda 15 kişi tarafından oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birisi başkan seçilerek en az 10 üyenin katılımıyla toplanılıp oy çokluğu ile karar alınıyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu taraf çoğunluk olarak kabul ediliyor.

Mevcut Asgari Ücret Ne Kadar?

Mevcut brüt asgari ücret miktarı 2 bin 29 lira 50 kuruş iken vergiler ve kesintilerle beraber net bin 602 lira 12 kuruş oluyor. Apartman görevlilerinde ise normal işçilerden farklı olarak net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene maliyeti bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bu miktarın 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu oluşturmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir