Ekonomi Haberleri

2019 Tediye Ne Zaman Yatacak?

2019 ilave tediye ödemeleri ne zaman yapılacak? Taşeron işçi maaşları ne kadar?

Birçok kamu işçisinin merakla beklediği ilave tediye ödemeleri ne zaman yapılacak? Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı mı?

Kadrolu taşeron işçiler başta olmak üzere birçok işçi ocak ayında yatacak olan ilave tediye ödemelerini bekliyor. Ödemenin 7-15 Ocak tarihleri arasında yapılacağı söylenirken geçmiş yıllara bakıldığında ise ocak ayında yapılan tüm ödemelerin ocak ayının son haftasında yapıldığı gözlemlenmiştir. Bu yıl da ocak ayı tediyesinin yine ocak ayının son haftasında yatması bekleniyor. Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 26 Ocak’ta yayınlanıp akabinde ödemeler yapılmıştı.

Taşeron İşçi Maaşları Ne Kadar?

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığınca sunulan görüş yazısında Yüksek Hakem Kurulu kararı akabinde kadroya geçen taşeron personel işçilerin asgari ücretle ilişkisinin kopup dolayısıyla bahsi geçen personele 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle sadece %4 zam yapılacağı ve bu personelin mali ve sosyal haklarının 30 Haziran 2020 tarihine kadar bu hükümler etrafında belirlenmesi gerekeceği belirtildi.

Çalışanların 1.800 Türk Lirası olan maaşları 2 bin 20 Türk Lirasına yükseldi. Maaşa ek olarak Toplu İş Sözleşmesinden kazanılan %4 zam verilecek. Böylelikle toplam ücret 2 bin 100 Türk Lira dolaylarında olacak.

Taşeron İşçilere İyi Haber

Taşeron İşçilere İyi Haber

Nisan ayında kadroya geçen taşeron işçilerin maaş problemi çözüm buldu. Toplu İş Sözleşmesi (TİS) kapsamında 2020 yılına kadar %4 zamma imza atan işçilerin, asgari ücretin altında kalan maaşlarının ne olacağı merak ediliyordu. Sendikalar ise bu sorunlar için birtakım girişimlerde bulundu ve bu girişimler sonuç verdi.

2020 Türk Lirası Maaşa Ek Yüzde 4 Zam

Çalışanların maaşları asgari ücret olan 2 bin 20 liranın altında olmayacak. Kadroya geçmiş olan çalışanların durumunu değerlendiren Hak-İş Genel Başkanı Vekili Hüseyin Öz, asgari ücretin altında işçi çalıştırmanın yasak olması nedeniyle çalışanların 1800 lira olan maaşlarını ocak ayından itibaren 2 bin 20 liraya yükseltileceğini açıkladı. Maaşa ilave olarak TİS’ten kazanılan %4 zam da ilave edilecek. Sonuç olarak çalışanların maaşı 2 bin 100 lira civarında olacak. Bunun yanı sıra çalışanların mevcut sosyal yardımları, Yüksek Hakem Kurulu sözleşmesi gereğince aylık çıplak ücretlerin üzerine ilave olarak ödenmeye devam edilecek.

Tediye Ne Kadar Oldu?

Taşeronluktan kadroya geçen çalışanlar için sevindirici haber ilave tediyeden yana geldi. Brüt asgari ücrete bağlı ilave tediyeler, asgari ücretle beraber artış gösterdi. Çalışanlara yıl içerisinde 3 bin 164 liralık ilave tediye ödemesi yapılacak. Tediyeler ise 4 ayda bir kere 791 lira olarak ödenecek. Böylelikle işçilerin aylık maaşı 264 lira artmış olacak.

Tediye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Tediye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

2018 yılı Ocak ayında toplu sözleşme kaynaklı ikramiye alacak olan kadroya geçen işçilere yine 2019 yılı ocak ayında 13 günlük ilave tediye ödemesi yapılacak.

6772 sayılı KHK’ya göre yılda 52 günlük ilave tediye hakkı olan çalışanların ilk ödemesi ise ocak ayında yapılacak.

İlave Tediyeden Kimler Faydalanamaz?

Belediye şirketlerine geçen çalışanlar maalesef ilave tediyeden yararlanamamaktadır. Devrimci İşçiler Sendikası Konfederasyonu (DİSK) kanun değişikliğine gerek kalmaksızın yeni bir düzenleme ile ilave tediyeden belediye şirketlerine geçen işçilerin de yararlanması için çalışmalar devam etmektedir.

İlave Tediye Nedir?

Kelime anlamı “parayla yapılan ödeme” olan tediye “ek ödeme” ya da “ikramiye” olarak da bilinmektedir.

Hangi Kurumlar İlave Tediye Ödemesi Yapar?

Genel ve katma bütçeli kurumlar, özel bütçeli idareler, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkülleri, belediye ve özel idareler, “hizmet akdi” ile çalışan işçilere ilave tediye ödemesi yapılmaktadır.

İlave Tediye Ödemesinden Kimler Faydalanabilir?

İlave Tediye Ödemesinden Kimler Faydalanabilir?

Devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda, İş Kanununa bağlı olarak çalışan tüm kamu çalışanlarına ilave tediye ödenir. Kadroya geçen taşeron işçiler de tediyeden faydalanabilecek.

İlave Tediye Ne Kadar? Kaç Kez Ödenir?

Bir işçinin 1 ay içerisinde çalıştığı gün sayısı kadardır. Hafta tatilleri çıkarıldığında bu gün sayısı 26 gün olarak kabul edilmektedir. İlave tediye ise çalışanın bu 26 günlük ücreti üzerinden hesaplanmaktadır. En az yılda 1 kez  ödenmektedir. Yılda 2 kez de yapılabilen ilave tediye ödemesi toplamda 52 günlük ücret kadar yapılır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir