Ekonomi HaberleriKredi Haberleri
Trend

2019 Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Doğum yardım parasını kimler alabilir? Doğum yardımı nereden ve nasıl alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, çocuk sahibi olan ailelere destek olmak amacıyla verilen doğum yardımı, ailelerin maddi anlamda biraz daha rahatlamaları amacıyla verilmektedir. SGK tarafından anneye ödenen doğum parası ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı birbirine karıştırılmamalıdır. Çocuk sahibi olan ya da olmayı düşünen aileler, doğum yardımı nasıl alınır ve doğum yardımı ne kadar sorularını merak ediyor.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Anne, baba ya da her ikisinin de Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması gerekir. 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen gerçek doğum için verilen bu yardım, belirtilen tarihten önceki doğumlar için geçerli değildir. Ödeme miktarı ise yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu önemlidir. Burada ise belirtilen tarihten önceki çocuklar da sayılmaktadır.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğüne, çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi‘ne (KPS) kaydı yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi“nin eksiksiz olarak doldurulup imzalanması gerekmektedir. Ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta ya da kargo yoluyla dilekçe ulaştırılır. Ulaştırılacak yer ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezleridir. Her ne statüde olunursa olunsun kamu kurum ya da kuruluşlarında istihdam edilen personel, çalıştığı kuruma başvurur. Yurt dışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurt dışında yaşayanların ise Türkiye’de bulunmaları halinde herhangi bir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmetler Merkezine başvurmaları gerekir.

Doğum Yardım Parası Nereden Alınır?

Doğum parası ödemeleri, başvuru yapılıp Doğum Yardım Sistemi‘ne (DYS) girildiği ayın son haftasında yatırılır. Yatırılan parayı PTT şubelerinden çekmek mümkündür.

2019 Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir