Ekonomi Haberleri

2018 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? 2019’da Ne Kadar Olacak?

İşsizlik maaşı, işsiz bireyleri ilgilendirdiği kadar çalışan bireylerin de hep merak ettiği konulardan biridir. Özellikle işinden memnun olmayan, istifa etmeyi düşünen her çalışan birey işsizlik maaşını araştırma gereği duymuştur. İşsiz kalan vatandaşların geçici bir süre zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına verilen işsizlik maaşında 2018 rakamları açıklandı. Peki, işsizlik maaşı ücretinde son durum ne?

İşssizlik maaşı, işsiz kalan sigortalı çalışanın, işsiz kalması sonucu uğradı maddi gelir kaybını önlemek ya da azaltmak amacıyla devlet tarafından ödenen maaştır. Her ne kadar işsizlik maaşını devlet ödese de esasında bu verilen maaşın kaynağı; sigortalı çalışanın çalıştığı zaman zarfı boyunca işçi, işveren ve devlet üçgeni tarafından oluşturulan “İşsizlik Sigortası Fonu” tarafından ödenmektedir.

Peki, işsizlik maaşı 2018 yılı için ne kadar olacak? İŞKUR tarafından yapılan açıklamaya göre; sosyal güvenlik kanuna uygun şekilde çalışan her sigortalı çalışan işsizlik maaşından faydalanma hakkına sahip olacak.

2018 yılında asgari ücret miktarında artış yaşandı. Yaşanan bu artış işsizlik maaşına da yansıdı ve işsizlik maaşında da artış yaşandı.  Yaşanan bu artış ile birlikte en düşük işsizlik maaşı 805 TL en yüksek 1611 TL olarak belirlendi.

İşsiz kalanların imdadına yetişen işsizlik maaşından “damga vergisi” dışında hiçbir kesinti yapılmamaktadır. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır.

İşsizlik Maaşına Hak Kazananlara Neler Sunulur?

  • İşsizlik ödeneği
  • Genel sağlık sigortası primleri
  • Yeni bir iş bulma
  • Meslek geliştirme, meslek edinme ve yetiştirme eğitimi

İşsizlik Maaşına Başvuru Şartları Nelerdir?  

  • İşsizlik maaşına başvurmak isteyen kişilerin en son çalıştığı işinde 120 gün aralıksız çalışmış ve sigorta priminin de ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Sigorta primi en az 600 gün ödenen kişiye 6 ay, 900 gün prim ödemesi olan kişiye 8 ay, 1080 gün prim ödemesi yapılmış kişiye de 10 ay işsizlik maaşı verilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir